تبلیغات
بـــ روز | پلاس |BeRuzP - برگزیدگان شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان معرفی شدند
 
نوشته شده توسط : علیرضا طهوری
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ضمن معرفی کاندیداهای شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان تیرماه 1392 ، گروههای هشت گانه داوران جشنواره، برگزیدگان بخش های مختلف این دوره را اعلام کرد.

برگزیدگان شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان معرفی شدند

به ادامه مطلب بروید

به گزارش خبرگزاری مهر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ضمن معرفی کاندیداهای شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان تیرماه 1392 ، گروههای هشت گانه داوران جشنواره، برگزیدگان بخش های مختلف این دوره را به شرح ذیل اعلام کرد:

1- بخش شعر

داوران این بخش: خانم ها عرفان نظرآهاری، آتوسا صالحی و انسیه موسویان

الف: کودک و خردسال

هیات داوران لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به مجموعه رفتم بالا آومدم پائین، سروده آقای ناصر کشاورز، پیوند  خلاقانه عناصر عامیانه با موضوعات امروزی و به کارگیری زبان مناسب خردسالان، برای آموزش غیر مستقیم مفاهیم زندگی از انتشارات چکه و شهر قلم تقدیم می کند.

ب: نوجوان

هیات داوران در این بخش ضمن تقدیر و تشکر از دو کتاب پول چراغ جادو سروده آقای فاضل ترکمن و سوت سکوت سروده عباس تربن از انتشارات قطره به دلیل توجه به شعر طنز برای نوجوانان، هیچ کتابی را شایسته دریافت جایزه ندانست.

2- بخش داستان تالیف

الف: کودک و خردسال

داوران این بخش : مجید راستی و سوسن طاقدیس و مژگان بابامرندی

هیات داوران لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب پی تی کو... پی تی کو... پی تی کو...، اثر فرهاد حسن زاده، به دلیل بیانی نو از دیدگاه کودک هوشمند و متفاوت امروز، از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیم می کند.

همچنین لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب های خواب های خوشمزه و به عروسی من بیا، اثر خانم سرور کتبی، به دلیل نگاه متفاوت و عمیق به دنیای پیچیده خردسال و همینطور تاثیر بر ذهن و تخیل او، از انتشارات به نشر تقدیم می کند.

ب: نوجوان

داوران این بخش: محمدرضا بایرامی، داریوش عابدی و عالمه میرشفیعی

هیات داوران جایزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب باغ وحشت، اثر راحیل ذبیحی، به دلیل زبان مناسب نسبت به موضوع، شخصیت پردازی، تعلیق مناسب در داستان و انسجام در ساختار، از انتشارات چکه و شهر قلم تقدیم می کند.

همچنین هیات داوران لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب اتاق تاریح، اثر محمد بکایی به دلیل توجه به ساختار، زبان داستان ، نگاه تازه و استفاده مناسب از عناصر داستان در خلق فضای داستان و به کارگیری به موقع از این عناصر، موقعیت اولیه مناسب داستانی برای خق رمان و همچنین توجه به موضوع جنگ با نگاهی تازه از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیم می کند.

3- داستان ترجمه

داوران این بخش: حسین بکایی، علی خاکبازان و بهار اشراق

الف: کودک و خردسال

هیات داوران ضمن تقدیر و تشکر از نیلوفر اکبری مترجم مجموعه نیکلا کوچولو تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب دوست تا همیشه، ترجمه راحله پورآذر، به دلیل این که توانسته موضوع مرگ و چگونگی مقابله با آن را به خوبی روایت کند؛ از انتشارات منظومه خرد تقدیم می کند.

ب: نوجوان

هیات داوران لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به مجموعه کتابهای مدرسه، ترجمه خانم ها مرجان ظریف صنایعی و افسانه سلیمانی مختار، به دلیل به تصویر کشیدن دنیایی واقعی و ارائه معیارهایی از ارزشهای انسانی در قالبی نو از انتشارات دیبایه تقدیم می کند.

همچنین لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب ماه بر فراز مانیفست، ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی به دلیل شویه ای نو در روایت، پیرنگ داستانی منسجم، ساختار زیبا و ترجمه روان از انتشارات افق تقدیم می کند.

4- بخش علمی و آموزشی

داوران این بخش: محمود سالک، مجید عمیق، امیر صالحی طالقانی

الف- کودک و خردسال

تالیف:

هیات داوران لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به مجموعه من می توانم خلاق و هنرمند باشم، اثر زهرا جهانبخش و جواد محمد زاده به دلیل نگاه خلاقانه به امر آموزش هنر و مهارت های یادگیری در مسیر رشد کودکان و بهره گیری از موضوعات مورد علاقه آنها در امر پرورش استعدادهایشان از انتشارات آوند رشد تقدیم می کند.

همچنین لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب فرهنگ اعلام کودک، اثر مهدی ضرغامیان به دلیل پرداختن به موضوعی که نیاز روز مخاطب است و در بازار نشر هم آثار مشابهی در این مورد وجود ندارد همین طور با توجه به نثر سلیس و روان، تصویرگری جذاب و تدوین منسجم از انتشارات محراب قلم، تقدیم می کند.

ترجمه:

هیات داوران در این بخش هیچ کتابی را شایسته دریافت جایزه ندانست.

ب: نوجوان

تالیف: هیات داوران لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب فرهنگ نامه مشاغل ، از انتشارات طلایی، به دلیل آشنا کردن نوجوانان با مشاغل و انواع مهارت ها، تحقیق مدار و جامع بودن، سرفصل هایی که مبنای پژوهشی دارند و همین طور با توجه به نثر سلیس و روان، طراحی و صفحه آرایی مناسب تقدیم می کند به کاظم طلایی که مدیریت تولید کتاب را برعهده داشته است.

در این بخش لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به مجموعه پرسش های نخستین، پاسخ های بی پایان، اثر مازیار سمیعی، نادر شهریوری و مهدی یوسفی، به دلیل پرداختن به موضوعات و مسائل بنیادین نوجوانان از بعد روانشناختی و فلسفی و دارا بودن نثر بسیار جذاب و مبتکرانه که طراحی و گرافیک اثر نیز همخوانی تحسین برانگیزی با آن دارد از انتشارات افق تقدیم می کند.

همچنین مداد پرنده، دیپلم افتخار و کارت هدیه پنجاه میلیون ریالی را به حسین شیخ الاسلامی دبیر مجموعه و نویسنده کتاب های زبان، جهان و من از مجموعه پرسش های نخستین، پاسخ های بی پایان تقدیم می کند.

ترجمه:

هیات داوران لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب اطلس جغرافی جهان برای دانش آموز، ترجمه مسعود جوادیان، به دلیل انتخاب مناسب و تناسب موضوع و همخوانی آن با نیازهای مخاطب در شناخت جهان پیرامونش که همراه با دقت علمی است و همچنین با توجه به شکل ارائه و آماده سازی و کیفیت چاپ و داشتن رایت از ناشر، از انتشارات افق تقدیم می کند.

5- بخش دینی

داوران این بخش: سیدعلی محمد رفیعی، محسن هجری و علی مهر

هیات داوران در این بخش به دلیل کم بودن آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره هیچ کتابی را به عنوان نامزد دریافت جایزه معرفی نکردند.

الف: کودک و خردسال

هیات داوران لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب او، اثر محسن پینی فروشان، به دلیل اندیشه آفرینی نسبت به بنیادی ترین مقوله دینی و فلسفی و برخورداری از زبان و ضرباهنگی مناسب در انتقال مفاهیم به مخاطب از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیم می کند.

ب: نوجوان

هیات داوران ضمن قدردانی از انتشار کتاب سال نهم هجرت (سروده ویکتور هوگو) به دلیل توجه به زندگی و شخصیت پیامبر گرامی اسلام (ص) در ادبیات مغرب زمین، از انتشارات باغ آبی، هیچ اثری را شایسته دریافت جایزه ندانست.

6- بخش بازنویسی

داوران این بخش: دکتر محمد جعفری قنواتی، دکتر حسن ذوالفقاری و دکتر مریم جلالی

هیات داوران ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه قصه ای نو، از افسانه از انتشارات پیدایش، لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به دو کتاب سنگ صبور و نمکی از این مجموعه، بازآفرینی محمدرضا یوسفی، به دلیل تلاش بازآفرینی افسانه های کهن با استفاده از عناصر داستان پردازی جدید، تقدیم می کند.

همچنین هیات داوران ضمن قدردانی و تشکر از مجموعه قصه های شیرین ایرانی از انتشارات سوره مهر لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب گلستان سعدی از این مجموعه بازنویسی فرهاد حسن زاده، به دلیل وفاداری درونمایه به متن اصلی، تناسب زبان اثر با مخاطب و هماهنگی محتوای اثر با هنجارهای اخلاقی و اجتماعی جامعه تقدیم می کند.

7- بخش زندگی نامه

داوران این بخش: محمود برآبادی، هادی خورشاهیان و عزت الله الوندی

هیات داوران در این بخش هیچ کتابی را به عنوان نامزد دریافت جایزه معرفی نکردند.

هیات داوران ضمن ارج نهادن به تلاش نویسندگان ایرانی در نگارش زندگینامه ها، در آثار بررسی شده از سوی این هیات ، هیچ کتابی را شایسته دریافت جایزه ندانست.

8- بخش تصویرگری، گرافیک و طراحی جلد

داوران این بخش: محمد علی بنی اسدی، کورش پارسانژاد و مسعود نجابتی

الف- کودک و خردسال

کتاب سازی:

هیات داوران لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به مجموعه قصه های شیرین ایرانی، کار حبیب ایلون از انتشارات سوره مهر به دلیل نگاهی متفاوت به ساخت جلد در جهت ارتباط بهتر با مخاطب تقدیم می کند.

همچنین لوح تقدیر و کارت هدیه پنج میلیون ریالی را به انتشارات سوره مهر به دلیل توجه به تولید این مجموعه تقدیم می کند.

طراحی گرافیک:

هیات داوران جایزه ویژه شامل لوح ویژه و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به مجموعه قصه‌های شیرین ایرانی، کار حبیب ایلون، به دلیل وحدت بصری کتاب از صفحات ورودی تا انتهای کتاب و توجه به جزئیاتی مانند شیوه شماره صفحه گذاری و عناوین میانی، از انتشارات سوره مهر تقدیم می کند.

همچنین لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب قیچی که دنبال کار می گشت کار شیده زوین به دلیل تبعیت صفحه آرایی و طراحی نوشتار از ایده کلی کتاب از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیم می کند.

ضمنا در این بخش لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب ننه پنبه کار افسانه آسایش، به دلیل برخورد تصویرسازانه با عناصر نوشتاری و هماهنگی آن با ترکیب بندی تصویر از انتشارات سوره مهر تقدیم می کند.

طراحی جلد:

هیات داوران جایزه ویژه شامل لوح تقدیر و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب او کار خانم نگین حاج زوار، به دلیل ارتباط منطقی تصویر و نوشتار و استفاده از حداقل عناصر بصری، از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیم می کند.

همچنین لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به مجموعه قصه ای نو از افسانه، کار سعید انصافی، به دلیل بیانی ساده و دور از تکلف که باعث دیده شدن درست عناصر تصویری و نوشتاری روی جلد از انتشارات پیشاپیش تقدیم می کند.

ضمنا در این بخش لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به مجموعه داستان‌های شاهنامه، کار بهزاد غریب پور، به دلیل زیباشناسی یونیفورم کلی جلد و طراحی لوگوتایپ مجموعه و بهره گیری مناسب از جاگیری تصاویر روی جلد از انتشارات خانه ادبیات تقدیم می‌کند.

تصویرگری:

هیات داوران جایزه ویژه شامل لوح ویژه و کارت هدیه سی میلیون ریالی را مشترکا به کتاب های نقره ماهی به تصویرگری سید میثم موسوی و حلزون من گم شده به تصویرگری امیر علایی به دلیل تلاش در جهت به دست آوردن اتمسفر بصری خاص، از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیم می کند.

همچنین لوح تقدیر و کارت هدیه سی میلیون ریالی را مشترکا به مجموعه 4 جلدی مهرک و سبزک دوست داشتنی به تصویرگری هدا عظیمی از انتشارات چکه، کتاب های خنده های تربچه‌ای به تصویرگری فاطمه ملکی جو از انتشارات علمی و فرهنگی و قیچی که دنبال کار می‌گشت به تصویرگری مجید ذاکری از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل ارائه راه حل های مناسب بصری و متناسب با گروه سنی، تقدیم می کند.

ضمنا در این بخش لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به مجموعه داستان‌های شاهنامه، به تصویرگری آقای علی خدایی، به دلیل تلاش برای یافتن نگاهی نو در روند تجربیات شخصی از انتشارات خانه ادبیات تقدیم می کند.

کتاب سازی:

هیات داوران در این بخش هیچ اثری را شایسته ی دریافت جایزه ندانست.

طراحی گرافیک:

هیات داوران در این بخش هیچ اثری را شایسته ی دریافت جایزه ندانست.

طراحی جلد:

هیات داوران لوح تقدیر و کارت هدیه سی میلیون ریالی را مشترکا به کتاب های هفت پیکر کار مهران زمانی از انتشارات پیدایش، سوت سکوت کار محمدرضا دوست محمدی از انتشارات قطره و مجموعه های پرسش های نخستین، پاسخ های بی پایان و فرهنگ و تمدن ایرانی کار کیانوش غریب پور از انتشارات افق، به دلیل جستجو در بیان قابلیت های بصری نوشتار، بیانی بی پیرایه و صریح و نگاهی به عناصر بصری با هویت ایرانی، تقدیم می کند.

تصویرگری:

هیات داوران جایزه ویژه شامل لوح ویژه و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب نیم من بوق به تصویرگری علیرضا گلدوزیان به دلیل ترکیب بندی های محکم و خلق کاراکترهای روایی آمیخته با طنز در جهت القای مفاهیم ادبی متن، از انتشارات نیستان تقدیم می کند.

همچنین لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را کتاب های کشک های خفن و عجب دوست نازنینی! به تصویرگری محمد رفیع ضیایی از انتشارات کتاب چرخ فلک به دلیل سادگی و روانی خطوط و سابقه طولانی این هنرمند در آفریدن تصاویر طنزآمیز، تقدیم می کند.

ضمنا در این بخش لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به مجموعه پرسش‌های نخستین، پاسخ های بی پایان، به تصویرگری مهدی کریم زاده، به دلیل طراحی هایی با دفرماسیون دلنشین با قلمی روان و ایده هایی مناسب و قابل درک برای نوجوانان از انتشارات افق تقدیم می کند.

کتابهای خودمان

1. بخش شعر

داوران این بخش سید سعید هاشمی، حبیب نظاری و عباس ترین

الف: کودک و خردسال

هیات داوران جایزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب دوربین خدا، سروده ی آقای اسماعیل الله دادی، به دلیل انتخاب موضوعات نو و نگاه طنزآمیز به دنیای کودک در اولین کتاب شاعر، تقدیم می کند.

همچنین هیات داوران لوح زرین، دیپلم افتخار و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب دمپایی خورشید، سروده ی آقای حسین تولایی، به دلیل تلاش برای رسیدن به فضا و شخصیت مستقل شعری، نگاه نو به موضوعات، جسارت در تجربه قالب های نو برای کودکان، تقدیم می کند.

ب: نوجوان

هیات داوران جایزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب صبح یک روز اردیبهشتی، سروده ی خانم اکرم کشایی، به دلیل نگاه تازه، جذابیت عناوین شعرها و پایان بندی های مناسب در کتاب اول شاعر، تقدیم می کند.

همچنین جایزه ویژه شامل لوح ویژه و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب خوش به حال رودخانه، سروده ی خانم منیژه هاشمی به دلیل بهره گیری پر رنگ از عاطفه، سلامت زبان و بیان و پرداخت مناسب به ویژه در قالب نیمایی، تقدیم می کند.

2. بخش داستان

داوران این بخش: وحید طوفانی، محمدرضا یوسفی و  صدیقه اسماعیل لو

هیات داوران دو اثر جنگ جهانی سوم و خیال باف فرشته حمید نوایی لواسانی را به سمت دبیری نویسنده از دور رقابت کنار می گذارد و جایزه ویژه شامل لوح ویژه و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب من یک مرد عنکبوتی شبیه رستم خواهم شد نوشته مژگان بابا مرندی به دلیل پرداختن به موضوع کتاب و کتابخوانی و توجه ویژه به تفاوت های فردی کودکان و نوجوان، تقدیم می کند.

3. بخش تصوگری، گرافیک و طراحی جلد

داوران این بخش: ابوالفضل همتی آهویی، علیرضا پورحنیفه و مهشید مهاجر

طراحی گرافیک:

هیات داوران جایزه ویژه شامل لوح ویژه و کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب دلم یک دوست می خواهد کار خانم مریم رحمتی اوینی به دلیل صفحه آرایی خوب، طراحی فونت، نشاط و تحرک در صفحه آرایی، تقدیم می کند.

همچنین لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب دمپایی خورشید کار خانم منیژه ونکی به دلیل صفحه آرایی خوب و ایجاد فضای متناسب با تصویر، تقدیم می کند.

طراحی جلد:

هیات داوران جایزه ویژه شامل لوح ویژه کارت هدیه سی میلیون ریالی را به کتاب شب چهل و یکم کار خانم شیده زوین بدلیل استفاده از انتزاع در ایجاد تصویر روی جلد، تقدیم می کند.

همچنین لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب خیال باف کار مشترک خانم ها سمیه خوبی و ملیحه بشنوایی به دلیل تصویر سازی خوب و انتخاب درست فونت برای عنوان روی جلد، تقدیم می کند.

تصویرگری:

هیات داوران جایزه تلاش شامل لوح تلاش و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به کتاب بی چکمه و چتر، به تصویرگری خانم سارا مومنین، به دلیل انتخاب درست تکنیک و تنوع تخیل در ارائه فرم متناسب با فضای شعر، تقدیم می کند.

همچنین جایزه ویژه شامل لوح ویژه و کارت هدیه سی میلیون ریالی را مشترکا به کتاب های مامانم گمشده است به تصویرگری خانم غزاله مرصوصی و صبح یک روز اردیبهشتی به تصویرگری خانم مونا قائمی به دلیل تصویر سازی صمیمانه و ایجاد فانتزی های متناسب با فضای کتاب، تقدیم می کند.

ضمنا در این بخش لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را مشترکا به کتابهای خدا تسبیحی از گنجشک دارد به تصویرگری خانم حمیده محبی و دوربین خدا به تصویرگری خانم نیر پیکام به دلیل تصویر سازی ساده و تخیل قوی در اجرای تصاویر، تقدیم می کند.

در پایان این بخش لوح تقدیر و کارت هدیه بیست میلیون ریالی را به پاس زحمات دبیر مجموعه کتابهای خودمان به خانم مژگان بابامرندی تقدیم می شود.
:: مرتبط با:
:: برچسب‌ها: برگزیدگان شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان معرفی شدند , بــ روز , اخبار ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 تیر 1392 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
What do you do for a sore Achilles tendon? دوشنبه 27 شهریور 1396 03:17
I like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here
regularly. I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here!
Best of luck for the next!
BHW پنجشنبه 31 فروردین 1396 19:59
Tremendous things here. I am very happy to peer your article.
Thanks so much and I'm having a look forward to touch you.
Will you please drop me a mail?
nazi چهارشنبه 19 تیر 1392 14:47
بازدید وبلاگ خود را به رایگان افزایش دهید
http://www.iramit.net/irabest
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
39593649418797256475.png
صفحه اصلی
درباره ما
تماس با ما
آرشیو مطالب
خوراک سایت
فروشگاه